piątek, 7 stycznia 2011

Odczulanie z alergii



Odczulanie czyli Immunoterapia swoista potocznie nazywana też szczepieniem przeciwko alergii polega na podawaniu w iniekcjach podskórnych substancji (alergenów) na którą pacjent jest uczulony. Ilość podawanego alergenu stopniowo wzrasta, aż osiąga dawkę podtrzymującą, która powinna być podawana regularnie przez kilka lat. Celem takiego postępowania jest wytworzenie w organizmie pacjenta tolerancji na alergen, aby po kontakcie z nim nie występowały objawy chorobowe.

W czasie leczenia początkowego wzrastającymi dawkami alergenu iniekcje są podawane co 7 - 14 dni, a później dawki podtrzymujące otrzymuje pacjent w odstępach co 4 - 8 tygodni. W zależności od rodzaju szczepionki odczulanie jest prowadzone w systemie całorocznym lub przedsezonowym.

Odczulanie całoroczne - po osiągnięciu dawki podtrzymującej iniekcje podaje się co 4 - 8 tygodni przez 3 - 5 lat. Ten schemat odczulania obowiązuje zawsze w przypadku uczulenia na alergeny całoroczne, np. roztocza kurzu domowego, pleśnie, nabłonki i sierść zwierząt.

Odczulanie przedsezonowe - przed każdym sezonem pylenia, przez kilka lat, podaje się od 6 - ciu do kilkunastu iniekcji alergenu w odstępach co 7 - 14 dni.

Iniekcje "szczepionki przeciwalergicznej" muszą być podawane pod nadzorem lekarskim i tylko w Poradniach Specjalistycznych - Alergologicznych.

W większości przypadków przed i po iniekcji jest przeprowadzana kontrola czynności dróg oddechowych - pomiar szczytowego przepływu wydechowego (PEF). Po iniekcji pacjent pozostaje pod obserwacją co najmniej 30 minut. Każdy objaw który pojawi się w tym czasie musi być natychmiast zgłoszony. Przed opuszczeniem Poradni Alergologicznej sprawdzane jest również miejsce iniekcji. W dniu iniekcji pacjent powinien zażyć lek antyhistaminowy - o ile takie są zalecenia lekarza. Również w dniu iniekcji pacjenci uczuleni na pyłki roślin powinni wyeliminować z diety pokarmy reagujące krzyżowo z pyłkami roślin np. niektóre warzywa i owoce. Natomiast pacjenci uczuleni na roztocza kurzu domowego w dniu iniekcji powinni wyeliminować z diety ślimaki i "owoce morza" (kraby, krewetki, homary).

W ciągu 24 godzin po szczepieniu pacjent powinien unikać natężonych wysiłków fizycznych, opalania, długotrwałej kąpieli w gorącej wodzie.

Jeżeli występują objawy późne i są one bardzo dokuczliwe, a zdarza się to rzadko, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem.

W trakcie konwencjonalnej immunoterapii mogą wystąpić następujące reakcje niepożądane:

1. obrzęk, rumień i świąd skóry, w miejscu iniekcji, występujące 10 - 15 minut po podaniu szczepionki;
2. obrzęk tkanki podskórnej z towarzyszącym swędzeniem występujący 6 - 24 godzin po podaniu szczepionki;
3. objawy ogólnoustrojowe, takie jak: pokrzywka, świąd skóry, objawy choroby zasadniczej;
4. reakcja anafilaktyczna;

Podczas każdej następnej wizyty, przed kolejnym podaniem szczepionki lekarz i pielęgniarka rejestrują informacje o ewentualnych późnych reakcjach po poprzedniej iniekcji szczepionki i zmiany w stanie klinicznym, jakie zaszły w tym czasie.

W pewnych sytuacjach wymagane jest przesunięcie terminu wstrzyknięcia szczepionki. Są to np.: infekcje dróg oddechowych, złe samopoczucie pacjenta sugerujące inną chorobę ogólnoustrojową lub infekcję, objawy zaostrzenia astmy, podanie w tym dniu lub kilka dni wcześniej innej szczepionki.

Do immunoterapii swoistej powinny być stosowane szczepionki standaryzowane, czyli takie w których kontrolowane jest zawartość alergenów głównych w składzie preparatu.

Gwarantuje to zbliżone stężenie alergenu w kolejnych seriach szczepionek. Kiedyś stosowano do immunoterapii wyciągi wodne alergenów. Obecnie dominują na rynku preparaty modyfikowane typu depot, w których alergen związany jest z nośnikiem (np. wodorotlenkiem glinu, tyrozyną).

Od kilku lat dostępne są również szczepionki zawierające alergoidy, czyli alergeny modyfikowane chemicznie. Proces modyfikacji prowadzi do zmiany struktury przestrzennej alergenów, co wiąże się ze wzrostem skuteczności odczulania i spadkiem częstości występowania objawów niepożądanych.

1 komentarz:

  1. ALERGIA. (BIOLOGICZNA POMOC !!). *****

    CHLEB TYPU KR-IRL, JEST W CHWILI OBECNEJ NAJBARDZIEJ WARTOŚCIOWYM PRODUKTEM ŻYWIENIOWYM DLA CZŁOWIEKA NA PLANECIE ZIEMIA:
    80% ENERGII (niskie węglowodany), antyotyłościowy (bardzo syci), antycukrzycowy (poziom cukru do 26% wzrostu). W całych swoich dziejach LUDZKOŚĆ (7 MLD), nie stworzyła dotąd tak wartościowego i biologicznie wzorcowego PRODUKTU ŻYWIENIOWEGO.

    CHLEB TYPU KR-IRL, MOŻNA PAKOWAĆ PRÓŻNIOWO:
    Np. po 3 szt. jest on wówczas przydatny do spożycia przez PONAD 1 ROK. Energia biologiczna tj. 80% ENERGII (niskie węglowodany), na tzw. TRASY, wycieczki, dalekie wyjazdy czyli: LOGICZNA, ZDROWOTNA KONIECZNOŚĆ. Również AKCJE POMOCY HUMANITARNEJ.

    OKRUSZKI !! DLA DZIECI, DLA SPORTOWCÓW, CHORYCH (SZPITAL), OSÓB STARSZYCH (DODAJEMY DO WSZELKICH POSIŁKÓW):
    Każdy CHLEB-IRL tj. upieczone MINI CHLEBKI, mielimy (mikser) uzyskując tzw. OKRUSZKI czyli produkt biologicznie wzorcowy w praktycznej do spożycia formie. Rozdrobniony chleb jest naturalnym źródłem ENERGII dla człowieka i powinien stanowić podstawowy składnik każdego posiłku/24h. Nasz organizm pozyskuje o 30% więcej energii, niż po spożyciu ugotowanego ryżu, co stanowi zwiększenie energetycznych możliwości życiowych dla wszystkich komórek organizmu, a w szczególności komórek nerwowych naszego mózgu. Układ immunologiczny otrzymuje dodatkową energię do walki z bakteriami, wirusami, także z komórkami nowotworowymi wzmacniając szanse obronne organizmu (dużo większa energia dla białych krwinek układu odpornościowego !!).

    PRZEPIS ten, jest zamieszczony na stronie internetowej; *****
    Skrót adresu strony w Internecie_______: INSTYTUTIRL
    ADRES_______: http://www.instytutirl.com.pl/index6.php

    OdpowiedzUsuń